ANA SAYFA

Boyun Fıtığı

Servikal Herni
Nedir?
 
Servikal omurgayı (boyun) oluşturan boyun vertebraları yukarıdan aşağıya doğru C1-C7 olarak numaralandırılır.Belde olduğu gibi boyunda da fıtık olabilir .Boyunda 7 adet omur cismi  ve her iki omur cismi arasında disk denen kıkırdak yapılar bulunur. Bu kıkırdak yapıların(disk) yırtılarak , omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir. Böylece boyun-kol ağrısı ve o kolumuzda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük hissederiz.
 
Nedenleri?
 
 Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrıdır. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön planda iken olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar. Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlar. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kalınca hasta bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi problemlerle karşilaşabilir.
 
Tanı
 
Boyun fıtığının tanısı anamnez,yapılan muayene ve istenen gerekli tetkikler sonucunda konulur. Yapılan muayene sonucunda sinirin boyun  bölgesinde bası altında kaldığı sonucuna varılırsa x-ray grafi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, myelografi, gibi çekimler yapılır ve çıkan sonuçlarla beraber yapılan muayenede değerlendirilerek boyun fıtığının  tanısı konulur. 
 
Cerrahi Tedavi
 
 BOYUN FITIĞINDA CERRAHİ TEDAVİ SEÇENEKLERİ  NELERDİR?
 
Cerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan basıyı kaldırmaktır. Böylece hastanın, ağrısının geçmesi, uyuşma-kuvvetsizlik gibi bulgulardan kurtulması sağlanır. Uygun zamanda ve tecrübeli ellerde yapılan bu girişimler çok iyi sonuç verir.
 
1)Sadece mikrodiskektomi
2) Mikrodiskektomi ile birlikte çıkarılan diskin yerine kafes veya kemik greft konması (bu yapıldığında üst ve alt kemik birbirine kaynaştırılmış olur ve o mesafe haraketsiz hale gelir.)
3) Mikrodiskektomi ve çıkarılan disk yerine protez konması (Disk protezi haraketlidir ve mesafenin normaldeki gibi belli açılarda haraketine izin verir.)
 
Boyun ön kısmından 2-3 cm.lik bir cilt kesisi yapılır. Soluk borusu ve yandaki kaslar arasındaki doğal boşluktan girilerek, hiçbir yapıya zarar vermeden omurga ön yüzüne ulaşılır. Bu andan itibaren mikroskop ameliyat sahasına dahil edilir. Mikroskop eşliğinde disk ve onun oluşturduğu fıtık çıkartılır, kemiklerin çıkıntıları da alınarak bası kaldırılır ve kanal tamamen rahatlatılmış olur. Fıtık (disk) çıkartıldıktan sonra oluşan boşluğa uygun ölçüde bir implant yerleştirilerek (kafes=cage veya disk protezi) ameliyat tamamlanmış olur. Mikrodisketomide kanama zaten çok az olur. Cilt içerden dikilerek ameliyat sonlandırılır. Hasta uyandırılarak normal odasına alınır. 2-3 hafta süreli olmak üzere boyun korsesi takılır. Amaç konulan kafesin kaynayana kadar oynama riskini ortadan kaldırmaktır. Anestezinin etkisi geçmişse aynı gün, yoksa ertesi gün hasta yürütülür ve evine gönderilir. 3 hafta sonra genellikle iş ve normal yaşama dönülür.
 
           AMELİYAT RİSKLERİ NELERDİR?
 
Her cerrahi müdahelenin belli oranlarda riski vardır. Bu ameliyatlarda da % 1 düzeyinde riskler vardır. Bunlar Anestezi riski, kanama veya kan pıhtısı oluşumu ,solunum problemleri,dural yırtılma ve beyin omurilik sıvısı kaçağı, enfeksiyon, omurilik yaralanması, sinir kökü yaralanması gibi risklerdir. Günümüzde mikrodiskektomi tekniğiyle bu oran minimuma inmiştir.
 
Cerrahi Dışı Tedavi
 
Boyun fıtıkları omurilik ve sinir köküne ileri düzeyde bası yapmıyorsa ilaç tedavisi, fizik tedavi, boyunluk, boyun ekzersizleri gibi konservatif yöntemlerle tedavisi mümkündür. Ancak nörolojik bulgular ortaya çıktığında cerrahi tedavi gerektirir.